Ett stort grattis till Lipizzanerna (leopoldisen1, Mr Pizzarelli, piddelidej och Putterambergäger) som med 7 poäng vann division 1 före Störarna (Hector Mann, missilemaniac, superjonet och Sågnål), som kom tvåa med 6 poäng.
Grattis även till trean Berguvarna (Anbih, BiMSi_214, Bäckis58 och Niccame) som spelade ihop 5 poäng men med bättre spread än Sjöborrarna (gungus55, KarlssonJimmie, Surystina och waeke).
I division 2 spelade Angorakatterna (fia fi, Jönshyttan, Tazumal och Åke123456) till sig förstaplatsen med 7 poäng.
I division 3 vann Klippspringarna (Fockedrevsudd, kalasch, Månviolen och writtenbyhand) med 10 poäng.
Denna månad får vi ta farväl av Hasselmössen (Byggförmedlaren, Gremlins2, Rose-Marie och Symmetrisk) och Kraiterna (allena66, BobLatchford, Jack_H och jove73s) som ersätts av de nybildade lagen Fasanerna (Andersssredna, kontexter, ppsa och socce) och Citronfjärilarna (Brittish, FruGepard, Guslena och popiah).
Slutställning
Här kan ni se den totala poängställningen säsong 2024-2025 efter Februariomgången.
Individuellt
- Bäst individuellt spelade wf-kungen (Dovhjortarna) och Fockedrevsudd (Klippspringarna) med 88 % vunna matcher.
- fia fi (Angorakatterna), Acerpacer (Bonoboerna) och Rose-Marie (Hasselmössen) vann 80% 3-bricksmatcher.
- wf-kungen (Dovhjortarna) vann alla sina randommatcher.
- Hector Mann (Störarna) och writtenbyhand (Klippspringarna) vann 80% rullmatcher.
- Fockedrevsudd (Klippspringarna) vann alla sina striktmatcher.
- wf-kungen (Dovhjortarna) lyckades spela 5-0 tre gånger.
Utdelade kort
Denna månad delar vi ut varsitt gult kort till adbkp, don micke, Jenneboy och Surystina för orapporterade matcher vid deadline samt till Hector Mann för att inte ha hållit omgångsdeadlines två månader i följd.
Dessutom delar vi ut gråa kort till allena66, gronoga och m4ts för månadens dåligt hållna omgångsdeadlines.
Två spelare (gronoga och don micke) hänger på en skör tråd för fortsatt deltagande då de har samlat på sig både gula och gråa kort.